DM na smutečním pochodu v Drážďanech

Tak, jako v jiných letech, i letos se aktivisté z Dělnické mládeže účastnili vzpomínkového pochodu bombardování Drážďan. A jako v letech minulých, připomněli jsme si na akci, pořádané německými Mladými národními demokraty (JN - Junge Nationaldemokraten) utrpení desítek tisíců civilních obyvatel saské metropole. Letošní demonstraci nenavštívila jen početná skupina DM a členů dalších českých nacionalistických skupin, ale jako vždy i idealisté z různých evropských zemí, například ze Slovenska, Maďarska, Švýcarska, Polska a Řecka.

Dlouhý pochod od drážďanského nádraží až na předměstí tento rok nenarušili "antifašisté" ani jednou svou blokádou, jak se stalo například vloni. Pravda, výkřiky na urážku tisíců zemřelých kolem trasy průvodu padaly, ale stejně tak jsme podél trasy průvodu vídali povzbuzení a potlesk. Po pohodové části bez většího narušení se masa cca tisíce lidí shromáždila, aby si vyslechla projevy aktivistů z Německa, Česka, Polska a Maďarska. Slyšeli jsme statistiky, které mluví o zaživa upálených civilistech, zbořených domech a spojenci shozených bombách. Přes veškeré děsivé počty si člověk nedokáže ani představit hrůzu, kterou pociťovali obyvatelé Drážďan před 71 lety. Jen dobové fotografie mohou napovědět, jaké utrpení lidé ve městě prožili a v jakém pekle umírali.

V projevech bylo připomenuto, že měst s podobným osudem bylo více - Magdeburg, Hamburg, Pforzheim, ale i Ostrava, Praha či Plzeň. Po varovném připomenutí, že "Drážďany" zažívají dnes a denně obyvatelé Sýrie, Pákistánu, Afghánistánu a dalších zemí, o které se "zajímá" americká armáda, se demonstrace bez konfliktních situací rozešla a my se vydali opět na dlouhou cestu vlakem zpátky do našich domovů.

-red-