PO STOPÁCH VÁLKY V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI

V neděli 18.2.2024 se naši členové vydali po stopách WWII v Moravskoslezském kraji. Navštívili jsme zapomenuté vojenské bunkry, jež byly součástí československého pohraničního opevnění. Jeden z těchto bunkrů má dokonce velmi zajímavou historii a během období Protektorátu Čechy a Morava sloužil jako poutní místo pro německé vojáky i místní německé civilisty.

Po-stopach-valky-v-moravskoslezskem-kraji-1 Po-stopach-valky-v-moravskoslezskem-kraji-2

Jako první jsme navštívili bunkr poblíž místního nádraží v Nových Heřminovech (Neu Erbersdorf), který byl však pro veřejnost nepřístupný, druhý se nacházel kousek dál na okraji lesa, ten už byl volně přístupný dokonce i zevnitř. Tento bunkr byl při obsazování pohraničí zevnitř vypálen českými vojáky, aby se nedostal do rukou Němců, jak jsme se na místě sami přesvědčili podle stop od ohně a kouře. Nakonec jsme navštívili i třetí bunkr, ten který sloužil jako poutní místo, jak jsem již uvedl výše. Trvalo nám nějakou dobu než se nám ho podařilo najít, ale nakonec jsme to jako vždy společně zvládli. I tento bunkr byl volně přístupný a dokonce je i poměrně zachovalý zevnitř. Jistě stojí za to ho navštívit.

 Po-stopach-valky-v-moravskoslezskem-kraji-3 Po-stopach-valky-v-moravskoslezskem-kraji-4  Po-stopach-valky-v-moravskoslezskem-kraji-5

Po skončení akce jsme se přesunuli do nedalekého podniku, kde jsme plánovali další akce do budoucna a trochu jsme si odpočinuli. Poté už jsme vyrazili zpátky na místo srazu, kde jsme se rozloučili a odjeli domů.

Ještě jednou díky všem za účast!

Marek Rochelt, předseda DM