DM navštívila vrch Radobýl

Dm-navstivila-vrch-radobyl-1Sobotu 1.4.2023 prožili naši členové velice smysluplně. Podnikli jsme cestu za kulturou, přírodou a na závěr jsme šířili propagační materiály. Navštívili jsme krematorium Richard v Litoměřicích (Leitmeritz), které sloužilo ke zpopelňování mrtvých těl zajatců z nedalekého koncentračního tábora. Stavba táborového krematoria začala v únoru 1945 a počátkem dubna již bylo plně v provozu. Celkem v něm bylo zpopelněno 400 obětí litoměřického tábora a 52 osob zastřelených 2.5.1945 při poslední popravě v policejní věznici v Terezíně. Litoměřický koncentrační tábor byl zřízen jako zdroj pracovní síly pro nedalekou nacistickou podzemní továrnu Richard (B5-Richard). Němci zajaté vězně propustili na svobodu 5.5.1945, což se dnešnímu režimu do jeho zvrácené propagandy moc nehodí.

Dm-navstivila-vrch-radobyl-2

 Dm-navstivila-vrch-radobyl-3 Dm-navstivila-vrch-radobyl-4

Naším dalším cílem byl vrch Radobýl (Radebeule, 399 m n. m.). Na jeho vrcholu, kde se tyčí obří kovový kříž, jsme byli odměněni překrásným výhledem na přilehlou část Českého středohoří, Labe, Žernosecké jezero, Litoměřice a Lovosice (Lobositz). Karel Hynek Mácha zde 23.10.1836 upravoval svou poslední báseň Cesta z Čech. Všiml si požáru dole v Litoměřicích a obětavě jej pomáhal hasit. Při hašení se nalokal vody a za 14 dní zemřel na infekční onemocnění. Radobýl je nevulkanického původu. V minulosti se zde těžil čedič. Správa CHKO České středohoří zde jižní část vyhlásila jako chráněnou přírodní památku pro výskyt chráněné flóry a fauny.

Dm-navstivila-vrch-radobyl-5

 Dm-navstivila-vrch-radobyl-6

Dm-navstivila-vrch-radobyl-7

 Dm-navstivila-vrch-radobyl-8

Z Radobýlu jsme došli do Litoměřic, kde jsme rozšiřovali propagační materiály Dělnické mládeže. Chceš se konečně organizovat? Máš v srdci národní a sociální cítění? I ty se k nám můžeš přidat a zažít opravdové dobrodružství s kamarády stejného smýšlení!

-red-