Drážďany 13. 2. 1945 - 15. 2. 2015 - 70 let od leteckého teroru

19. února 2015 Měsíc únor přináší nejen nám, nacionalistům, dvě smutná výročí. Je to jednak 7. výročí odtrhnutí Kosova od Srbska, a dále je to vzpomínka na bombardování hlavního města Saska. Před 70 lety však svrhávaly britské a americké letouny svůj smrtonosný náklad i na stovky jiných měst a městeček nejen na území dnešního Německa, ale i třeba na Prahu, Ostravu a řadu dalších českých měst.

Právě především ze solidarity jsme vyrazili do Florencie severu. Byli jsme pozváni od našich dlouholetých německých kamarádů, ale na místě jsme se samozřejmě potkali i s řadou dalších aktivistů, nejen z Německa, ale i ze Slovenska, Itálie, Švýcarska, Řecka, Norska či Nizozemí. Navíc naše malá výprava nebyla jedinou českou stopou na celém vzpomínkovém pochodu.

Do města jsme dorazili s časovým předstihem, obávaje se začínajících blokád ze strany těch tolerantních, humanisticky smýšlejících jedinců, podle kterých je bomba argumentem. Nicméně tito  nemohli zabránit srazu lidí, kteří chtějí projevit úctu ke zbytečně umírajícím civilistům. Německá policie byla jako vždy přichystaná snad i na útok Godzilly a tak byla menší skupinka liberálních „bojovníků“ nepříjemně překvapena, když se k ní začala výhružně přibližovat skupina česko-německá, která rozhodně neměla v úmyslu ustupovat. Po zmizení těchto levicových „aktivistů“ už přicházejí další a další skupiny demonstrujících a my se tak konečně setkáváme s našimi přáteli z JN Sachsen, Brandenburg, se členy NPD z Berlína a s národovci z akčné skupiny Vzdor ze Slovenska.  

Na místě je nějakých 550 lidí a vzpomínkový pochod skrz drážďanské centrum může začít. Účastníci jsou disciplinovaní a v trojstupech procházejí bez problému trasu, hulákajícím a pískajícím „antifašistům“ navzdory.  Ti, vpasováni do jakési role komiků, se posléze snaží i o blokádu pochodu, ta se jim na kratší čas daří, nežli je německými policisty rozpuštěna a pochodující se po dvou hodinách dostávají až k hlavnímu nádraží. Zde si poslechneme projevy aktivistů, jsou zapáleny svíce a poté společně posloucháme německou hymnu. Tady celá akce končí, naše skupina se loučí a vydává na vlak, abychom se včas stihli zase vrátit domů.

-red-


 
 
 
 

Světlo pro Drážďany

V pátek 13. února si vzpomněli moravští národní aktivisténa statisíce nevinných obětí demokratických bomb i přímo v Brně.

-red-