Jakub Svoboda o své spálené vlajce EU: Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde

10410896_791891300902601_2635791304159901747_n 28. ledna 2015 O tom, jak v České republice fungují soudy a vůbec celá justice, si víc jak čtvrt století po revoluci bohužel málokdo dělá iluze. Místo mafiánů se honí zlodějíčci, místo zpronevěřitelů miliardových majetků se popotahují lidé kvůli 15 let nezaplacenému pětikorunovému "dluhu". Dnes už se zdá, že je pro normálního člověka takový stav normou, něčím úplně běžným a tedy i opomíjeným. Asi to k demokracii patří.

Možná tedy ani čtenáře tohoto článku nezarazí, že jsem byl i jako doposud bezúhonný člověk bezmála půl roku popotahovaný po soudech za to, že jsem 22. března 2014 na předvolebním mítinku DSSS k volbám do Evropského parlamentu v Praze vyjádřil symbolicky svůj názor i názor strany na Evropskou unii a to tím, že jsem spálil její "vlajku". Pro někoho možná čin hodný odsouzení, ale asi jen velmi zarytý eurofil by mi vyměřil takový trest, jako samosoudkyně JUDr. Helena Králová, která můj skutek ocenila čtyřměsíčním trestem odnětí svobody s podmínkou na jeden rok.

Ano, je to tak. Nic naplat, že zrušením Maastrichtské smlouvy a jejím nahrazením Lisabonskou smlouvou nebyla tato vlajka v nové smlouvě deklarována jako vlajka EU, tudíž oficiálně EU žádnou vlajku nemá. Nic naplat, že spálením vlajky EU jsem se neprovinil proti zákonům Evropské unie, ani České republiky. Ale kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Byl jsem tedy odsouzen za výtržnictví. Celý soudní proces se však točil kolem dokazování, jestli můj skutek nebyl veřejným pohoršením, kterého jsem se měl dopustit na výtržnících, kteří přišli narušovat náš poklidný mítink. Má to stejnou logiku, jako kdybych šel dobrovolně na mítink ČSSD a posléze je zažaloval za to, že to, co jsem tam slyšel, mě pohoršilo.

Soudný člověk si udělá obrázek o lidech, kteří mě hnali kvůli spálenému modrému hadru přes půl republiky ke třem soudním líčením, sám. Faktem je, že náklady na právníka, cestování atp. se vyšplhaly ke 20 tis. korun. A to ještě celý případ není u konce. V úterý mě sice soud zprostil obvinění, ale státní zástupce má ještě stále lhůtu k odvolání, a i kdyby svého práva nevyužil, tak mě přestupková komise, kam byl můj případ postoupen, může ještě stále vyměřit poměrně vysokou pokutu. Nezbývá mi nic jiného, než věřit v soudnost lidí, kteří se budou nadále zabývat mým případem, ale především vytrvat a neustoupit. Čert vem peníze. Naše ideály stojí výš než balík bankovek nebo celá EU.

Jakub Svoboda, člen vedení DM