Kulturní den DM a JN v Drážďanech

21951587_1452544624861757_1261025622_o24. září 2017

      Dne 23.9.2017 se v německých Drážďanech konal Kulturní den Dělnické mládeže (DM) a Junge Nationaldemokraten (JN), kde nechyběla naše devítičlenná skupina aktivistů z Brna a okolí a šestičlenná výprava z Čech. V brzkých ranních hodinách jsme se vydali od brněnské mládežnické centrály minibusem na dlouhou cestu k našim západním sousedům. Během jízdy jsme nezaháleli a využili volného času k diskuzi o budoucnosti hnutí a strategii pro nadcházející roky. Jindy úmorná cesta po dálnici a přes celou republiku, nám tak uběhla mnohem příjemněji. Nakonec jsme konečně minuli hranici Svobodného státu Sasko a před 10. hodinou dopolední jsme dorazili do cíle. Na místě jsme se setkali s naší druhou skupinkou z MO DM Ústí nad Labem a MO DM Karlovy Vary a samozřejmě s našimi německými kamarády z JN Sachsen, kteří nás velice ochotně provedli po drážďanských památkách.

      Každý člověk z učebnic dějepisu ví o tragické události, která se stala dne 14. února roku 1945, kdy během druhé světové války provedly britsko-americké letouny vzdušný útok na nebohé město Drážďany a jeho obyvatele. Při bombardování zemřelo více než 250 000 civilistů. Tragický osud města bohužel připomínají nejen pozůstatky trosek barokního kostela Panny Marie (Frauenkirche) na náměstí Neumarkt, ale také památník odkazující na místo, kde byly oběti přesunuty a následně spáleny.  Tenhle smutný oblak vznášející se nad jinak nádhernými Drážďany nikoho z nás nenechal chladnými a každý z nás v tichosti ve svém srdci zapálil svíčku za všechny ubohé lidi, kteří zahynuli pod troskami svých domovů při zbytečném a nic neřešícím kobercovém bombardování civilního obyvatelstva. Značně veselejší byla prohlídka Zwingeru, což je obrovský komplex barokních budov se zahradou a návštěva muzea saského lidového umění. Poté jsme se občerstvili a nabrali síly na další program v místí stylové restauraci. Po vydatném obědě doprovázeném tradičními německými písněmi jsme se odebrali do pár kilometrů vzdáleného města Pirny. V tamní centrále „Haus Montag Pirna“ jsme měli možnost se zúčastnit kamarádské diskuze a také zábavy, při které jsme utužili naše dlouhotrvající přátelství s našimi německými kamarády. Nesmím opomenout také poutavou a velice poučnou přednášku o hudební ikoně mnohých aktivistů z celého světa - Ianu Stuartovi.

P9230053

Po krásně stráveném dni jsme se v nočních hodinách plni zážitků a dojmů vrátili zpět do České Republiky a do svých domovů.

      Dlouho budeme na tenhle den v dobrém vzpomínat. Jsme rádi, že se v téhle době ještě najdou lidé, kterým není lhostejná budoucnost Evropy, kteří nemají moderní zvrácené priority, jako jsou peníze a kariéra, ale kteří ve svém srdci uchovávají hrdost na svůj národ, lásku, čest a čisté přátelství.

Erik Lamprecht (bývalý předseda DM) při překladuZleva: Maik Müller (předseda JN Sachsen) a Jakub Svoboda (předseda DM)

      Veliké poděkování patří především pořadateli celé akce Maiku Müllerovi, předsedovi Saské buňky JN, který nás celým městem nejen provedl, ale také nám povyprávěl informace o památkách a zajímavých místech. Děkujeme mu také za péči o naši skupinu a za celou organizaci příjemné akce. Dále děkujeme kamarádům a aktivistům z JN Sachsen a všem ostatním účastníkům za vytvoření přátelské atmosféry.

Těšíme se na další setkání.

Sabina Klimusová

Kulturní den DM a JN v Drážďanech (2017)