Letní soustředění DM v Železných horách

Naši aktivisté podnikli třídenní soustředění v Železných horách (5.7. - 7.7.2024). Sraz byl v pátek dopoledne v Pardubicích, odkud se jelo vlakem do Slatiňan. Hned vedle slatiňanského Zámeckého parku začíná CHKO Železné hory. Naše výprava se vydala po zelené turistické značce ke Kočičímu hrádku. Odtud mládež pochodovala k rozhledně Bára II. Rozhledna se slavnostně otevřela 21.6.2008. O 4 dny později ji smetlo tornádo. Za 14 měsíců se postavila nová. Trojboký komolý jehlan má výšku 26 metrů a je z něj pěkný výhled na Krkonoše a Orlické hory. Odtud se naši mládežníci přemístili po žluté k rybníku Perný. Dále prošli kolem dalších rybníků a obcí Trpišov až do Slavické obory. Kousek za oborou se naši aktivisté zastavili a hledali místo k utáboření, jelikož čas pokročil. Všichni se dali do společné práce. Udělat ohniště, natáhnout celty, nanosit dřevo, zamaskovat tábor atd. Rozdělali oheň a někteří odvážlivci se šli za tmy vykoupat do nedalekého rybníka. Táborníci si za odměnu upekli vuřty, klobásu a slaninu. U ohně proběhlo politické školení, které bylo podbarvené správnou muzikou.

Letni-soustredeni-dm-v-zeleznych-horach-1 Letni-soustredeni-dm-v-zeleznych-horach-2 Letni-soustredeni-dm-v-zeleznych-horach-3 

Ráno se po snídani předvedla rozborka a sborka střelné zbraně a proběhla zdravověda o první pomocí při tepenném krvácení pomocí turniketu. Po uklizení tábořiště se aktivisté rozhodli navštívit zříceninu hradu Strádov. Gotický hrad byl založen v první polovině 14. stol. a zpustl v polovině 15. stol. Zřícenina leží v nadmořské výšce přibližně 365 m. Z místa se nabízí podívaná do údolí řeky Chrudimky. Ze Strádova se šlo po zelené přírodní rezervací Strádovské peklo podél řeky Chrudimky až k Hradišťskému vodopádu, kde se nováčkům předvedlo čištění vody pomocí vodního filtru. Zároveň si tak všichni doplnili zásoby pitné vody. Horké počasí nabádalo ke koupání v řece. Málokdo osvěžující vodě odolal. Dalším cílem pro naše nacionalisty se stala několik kilometrů vzdálená rozhledna Boika. 15 metrů vysoká rozhledna má název podle keltského kmene Bójů a leží v nadmořské výšce 520 m. Boika nabídla pohled na Krkonoše, Orlické hory a Jeseníky. Z rozhledny putovali naši lidé do města Nasavrky, kde se chvíli zdrželi v místní restauraci. Z Nasavrk se pak vydali směrem k Pekelskému mlýnu hledat vhodné tábořiště k přenocování. Místo se zanedlouho podařilo najít. Tábořiště kousek od řeky musela mládež zabezpečit proti blížícímu se dešti. Tzn. pořádně upevnit celty a vykopat kanálky. Než začalo pršet, tak se politicky diskutovalo, vyměňovaly se triky pro přežití v přírodě, zazněly další nápady pro fungování DM a doporučovaly se inspirativní knihy pro naši věc.

Letni-soustredeni-dm-v-zeleznych-horach-5 Letni-soustredeni-dm-v-zeleznych-horach-6 Letni-soustredeni-dm-v-zeleznych-horach-7 Letni-soustredeni-dm-v-zeleznych-horach-8

Ráno byli naši táborníci za poctivou ochranu proti dešti vděční, protože pršelo celou noc. Po snídani se uklidil tábor. Drobně pršelo. Posledním cílem se znovu staly Slatiňany. Do Slatiňan se naši aktivisté rozhodli jít zpět kolem Slavické obory a pak po modré až do cíle.

Letni-soustredeni-dm-v-zeleznych-horach-9 Letni-soustredeni-dm-v-zeleznych-horach-10

Letní soustředění probíhalo za hesla: ,,Voják se stará, voják má!''. Nikdo se nemůže jen vozit a parazitovat na ostatních. Každý musí přiložit ruku k dílu a řídit se rozkazy nadřízeného. Možná se někomu letní soustředění zdálo drsné, ale v disciplíně leží klíč k úspěchu. Zocelovat tělo a duši je nutností, jinak bude naše rasa zničena! Každý si z akce odnesl něco nového. Těšíme se na další akci, na které možná nebudeš chybět ani ty!

-red-