Palič vlajky EU Jakub Svoboda zve na demonstraci v Brně

10410896_791891300902601_2635791304159901747_n 21. ledna 2016 Ohlašovatelem demonstrace "Proti imigraci a diktátu EU", která proběhne 6. února v Brně na náměstí Svobody, není nikdo jiný než tajemník Dělnické mládeže Jakub Svoboda, který se nechtěně proslavil coby "palič vlajky EU". V souvislosti s touto už uzavřenou kauzou a chystanou demonstrací, která je znovu namířena proti politice EU, jsme se Jakuba zeptali na pár otázek.

1. Ahoj Jakube. Můžeš čtenářům zrekapitulovat Tvoji kauzu spálení vlajky EU?

Vlajku Evropské unie jsem pálil už dvakrát a nikdy jsem od toho neočekával takovou velkou pozornost, jaké se mi nakonec dostalo. Akt spálení vlajky jsem bral jako vyjádření názoru, ať už mého osobního nebo názoru skupiny, protože k tomu došlo vždy na shromážděních a nikoliv spontánně, ale zcela plánovitě. Poprvé to bylo před dvěma roky v Praze, při příležitosti zahájení kampaně DSSS k volbám do Evropského parlamentu. Zde jsem byl za spálení vlajky pouze na místě legitimován policií. Poté mně však domů přišlo obvinění z trestného činu a následně jsem byl několikrát zván k soudu do Prahy. Musím říct, že od začátku procesu jsem byl přesvědčen nejen o své nevinně, ale i o účelu celého řízení. Neprovinil jsem se proti žádnému zákonu. Úkolem soudu a státního zástupce bylo pouze popotahovat mě po soudech a finančně a psychicky mě vyčerpat, což se jim však nemohlo povést. Soud odeslal případ přestupkové komisi k posouzení, ta však neshledala žádný důvod k mému potrestání. Druhé spálení vlajky EU proběhlo v mém rodném Brně o rok později. To už jsem byl soudem v Praze definitivně zproštěn viny. O to větší bylo mé překvapení, když na mě bezprostředně po spálení modré hvězdnaté vlajky naskákalo několik neuniformovaných policistů a za doprovodu jejich druhů s kovovými obušky v ruce si se mnou prosekali cestu z davu. Nechápal jsem účel mého zadržení ani formu, kterou to bylo provedeno. Dodnes nevím, zda-li to byl zkrat velitele zásahu nebo v tom byl nějaký záměr, každopádně jsem byl odveden na služebnu, kde mi bylo oznámeno podezření o spáchání jakéhosi přestupku, tím však vše skončilo.

2. Zastrašilo tě? O čem tě ta kauza přesvědčila?

Člověk, který je přesvědčen o tom, co dělá, o správnosti svých činů a také svých cílů nemůže být zastrašen. Veškerou aktivitou, kterou v řadách Dělnické mládeže i Dělnické strany sociální spravedlnosti vyvíjím, se snažím změnit podmínky v této zemi k lepšímu. Dělám to nejen pro sebe, ale i pro budoucí generace, kterým budeme tuto společnost předávat. Kdybych se v boji o tuto budoucnost nechal zastrašit nynějším systémem, co by to vypovídalo o mém charakteru?
Jak jsem zmiňoval v první odpovědi, jsem přesvědčen, že systém pracuje ve prospěch těch, co mu přisluhují. Proto mohou jedni zpronevěřit stovky milionů a do konce života si užívat nabytého bohatství a jiní jsou popotahováni po soudech za takové absurdity, jako je lepení nálepek nebo spálení vlajky EU. Tolik opěvovaná demokracie je demokracií jen pro ty, kteří se nechají ovládat. Nám ostatním ukazuje svoji pravou tvář v podobě represí a šikany.

3. S čím zveš lidi na akci v Brně, kterou jsi ohlásil?

Přijďte ne kvůli nám pořádajícím, ale hlavně kvůli sobě. Jednotná vůle je to, co opravdu dokáže změnit věci k lepšímu. Člověk se bojí domyslet, do jaké zhouby může Evropa i naše země spadnout. Věřím ale, že je pořád v našich silách chopit se kormidla a doplout do klidnějších vod. Ještě pořád máme šanci, ale kdo ví, jak dlouho. Brzy už cesty zpátky nebude. Přijďte se ozvat 6. února do Brna proti imigraci a diktátu Evropské unie.

-red-

Banner