ROZHOVOR S TAJEMNÍKEM DM MARKEM ROCHELTEM

Marek-rochelt 1) Marku, můžeš našim čtenářům o sobě něco málo říci?

Jmenuji se Marek Rochelt a jsem tajemník Dělnické mládeže (DM), předseda místní organizace DM Praha a člen Dělnické strany sociální spravedlnosti. Působím zde od roku 2020.

2) Co tě přimělo vstoupit do řad DM? Aktivní činností v rámci DM jsi se stal tajemníkem DM, jak bys zhodnotil spolupráci s ostatními členy DM?

Situace u nás i ve světě, která začíná být čím dál víc a víc neúnosná. Tím mám na mysli ztrátu hodnot, které v minulosti něco znamenaly, celkovou degeneraci dnešní společnosti a všudypřítomnou propagandu, ať už jde o multikulturalismus, LGBT či jiný zvrácenosti. Budu o tom v budoucnu psát článek.

Je to pro mě velká čest být na tak vysoké funkci. Co se týče spolupráce s ostatními, tak zde je vše v pohodě a veškeré akce vždy proběhnou v přátelském duchu.

3) Jedněmi z tvých zájmů jsou také bezpečnost a ochrana. Jak bys zhodnotil současnou bezpečnostní situaci u nás, s ohledem na příchod statisíců migrantů z Ukrajiny?

Abych pravdu řekl, tak to nevidím růžově. Společně s válečnými uprchlíky, a tím myslím ženy, děti a staré a nemocné, sem přicházejí i nepřizpůsobiví, se kterými zde budou akorát jenom problémy. Už teď si mi spousta lidí stěžovalo, že se bojí vylézt v noci ven z baráku.

4) Co si myslíš o válce na Ukrajině a jak podle tebe dopadne?

V první řadě bych chtěl zdůraznit, že Ukrajina je v právu, a tím kdo to celé začal je Rusko, když napadlo suverénní stát. Možná jsem teď vytočil některé v pseudovlastence, kteří by mě za tohle nejradši ukamenovali, protože jsem si dovolil říct něco špatného o jejich milovaném Rusku a skvělém Putinovi. Ale každý máme právo říct svůj názor a upřímně mně jsou tihle proruští pitomci, kteří si tady zkouší hrát na nějaké vlastence akorát tak k smíchu. Stačí se podívat na ty jejich demonstrace. Nebudu ty lidi jmenovat.

Tahle válka může skončit třemi způsoby, buď zvítězí Ukrajina nebo Rusko a nebo dojde k míru. Samozřejmě dokud je u moci Putin, tak k žádnému nikdy nedojde, protože Ukrajina se nepodvolí jeho požadavkům a bude bojovat až do posledního vojáka. Fakt je ten, že Rusko od začátku invaze nedosáhlo prakticky ničeho, co mělo v plánu a navíc utrpělo obrovské ztráty, za pouhé dva měsíce ztratilo něco přes dvacet tisíc mužů. To je víc než během války v Afghánistánu, která trvala dlouhých deset let a to není jediný problém celého ruského tažení. Dalším problémem agresora je taky morálka v armádě, neboť většina vojáků jsou mladí kluci sebraní někde z venkova a teď si zkus představit, že bys byl jedním z nich. Jednoho krásného dne ti přijde do schránky povolávací rozkaz nebo ti někdo zavolá, aby ses dostavil tam a tam, a že musíš jít někam bojovat nebo ti dokonce budou lhát, že jde o nějaké cvičení. A tak jsi teda v armádě a podstoupíš nějaký opravdu nejzákladnější výcvik, neboť na nějaký delší vojenský cvičení není čas. A pak se ocitneš v úplně cizí zemi a kolem tebe létají kulky, ty nemáš kvalitní výcvik, výzbroj a hlavně nemáš za co bojovat, protože pro tebe je to cizí země a jediné na co myslíš je teplo domova. Jak tohle může asi dopadnout?

A teď se vžij do nějakého ukrajinského vojáka. Někdo vtrhl do tvé milované země a chce ti jí vzít nebo zničit. Ty máš celkem kvalitní výcvik, znáš dobře svoje území, ale hlavně máš odhodlání bránit svojí vlast, což tvůj nepřítel nemá. Trochu jiná situace, nemyslíš?

Horší by bylo, kdyby Rusko zaútočilo na nás, to by dopadlo hodně špatně, protože jednak nemáme armádu a jednak si nedovedu představit, že to co potkávám venku by šlo bránit tuto zemi. Dnešní kluci u nás jsou slabí, zženštilí a pochybuju, že by zvládli jenom výcvik, natož aby šli někam na frontu, to by nepřežili vůbec. Zatímco na Ukrajině, ale i v celé východní Evropě, jsou ti lidé zakalení tvrdým životem a krom toho v těch zemích je stále povinná základní vojenská služba, tady u nás nikoliv což je obrovský problém.

Samozřejmě, že ne všichni u nás jsou takový, ale těch je velmi málo a většina z nich jsou už starší ročníky. Nemluvě o tom, že vlastenectví či nacionalismus je u nás něco nepředstavitelného, bohužel, a bez toho jen stěží budeš bojovat za svojí zem. Proč bys měl bojovat za něco, co je ti úplně ukradený a ještě kvůli tomu umírat? Nebylo by jednodušší si sbalit tašku a prostě utéct? Ano, je to zbabělé a zavrženíhodné. Ale tohle je bohužel tvrdá realita a je mi z toho upřímně na blití. Už jsem to naznačoval v odpovědi na druhou otázku.

Ale vraťme se k válce na Ukrajině, ať to zbytečně neokecávám. Jak jsem již říkal, může to dopadnout všelijak. Pokud dojde v Rusku k nějakému puči nebo bude Putin nějakým jiným způsobem zbaven moci, tak můžu s jistotou říct, že válka skončí a bude mír. To, že by se bojovalo nadále, si nedokážu představit z toho důvodu, že tohle je Putinova válka a dostal kvůli tomu svojí zem tam, kam jí dostal, takže Rusko se bude chtít hlavně dostat z ekonomické krize. Tenhle scénář bychom si nejspíš přáli všichni a mě osobně se jeví jako nejpravděpodobnější.

Potom je tady ta možnost, že zvítězí Ukrajina a podaří se jí vytlačit Ruskou armádu ze země, i tahle varianta je reálná a důvod jsem už naznačoval před chvílí.

A pak je tady poslední možnost, kterou nikdo pravděpodobně nechceme až na některé slabomyslné jedince mávající rudými prapory na náměstí a to, že Ukrajina padne a válka nakonec postihne i Českou republiku. A zcela pochybuju, že NATO by nás ochránilo, naopak si myslím, že by nás obětovalo stejně jako ostatní východní státy, co jsou členy NATO. Nevěřím, že USA a celý západ půjde do války kvůli nám. Je to nereálné. Už v minulosti se na nás vykašlali, dvakrát za sebou. Proč by nám pomáhali teď? Jenom proto že jsme členy jakési Severoatlantické aliance. Uvažujme trošku reálně. Svojí zemi si budeme muset ubránit sami, tak jako Ukrajinci. Jde pouze o můj názor a nikomu ho nevnucuji, ale v našem zájmu doufejme, že zbytečně přehráním. Může k tomu dojít, ale také nemusí, a já pevně doufám že nedojde. Nicméně je dobré být připraven než být pak překvapen. Tím chci našim čtenářům doporučit, naučit se aspoň nějakou základní manipulaci se zbraněmi, dále zlepšení fyzičky, otužování, umění přežít a samozřejmě si udělat nějakou tu zásobu potravin a léků na horší časy.

To je asi vše co bych k tomu chtěl říct.

Tak to byla velmi vyčerpávající, ale zároveň jasná odpověď. Za sebe ti moc děkuji za tvé odpovědi a přeji tobě, jakož i celé Dělnické mládeži mnoho dalších úspěšných akcí a nových členů, odhodlaných bojovat v naších řadách za naše ideály.

Děkuji

(rozhovor s tajemníkem DM Markem Rocheltem vedl čestný člen DM Dominik Bastl)