SVÍČKY PRO UKRAJINU

Svicky-pro-ukrajinu Jak už víte tak Dělnická mládež kromě sportovních, kulturních či jiných akcí pořádá i dobročinné akce, proto jsme se po nějaké době rozhodli, že nějakou znovu uděláme a to tentokrát v podobě pomoci válkou trpící Ukrajině. Zima se nezadržitelně blíží a konec války je stále v nedohlednu, ruská armáda bezohledně ostřeluje, jak vojenské cíle, tak i civilní infrastrukturu, díky čemuž jsou obránci i civilisté uvězněni v těchto oblastech (ženy, děti, starci a nemocní, na které naše slavná vláda z vysoka kašle) odříznuti od dodávek elektřiny, což může mít nepříznivé následky zejména v nadcházející zimě.

Přejděme tedy k věci. Slyšeli jste někdy pojem ,,zákopová svíčka"? Pokud ne, tak jde o velice kvalitní a výkonnou svící, která může vydržet i několik hodin svítit a nejen, že dokáže posloužit jako zdroj světla, ale dá se využít např. i na vaření nebo vytápění menších prostorů jako jsou kupříkladu vojenské zákopy (odtud název zákopová svíčka), apod. Tyto svíčky se velice osvědčili již za první světové války a to zejména v již zmíněných zákopech na obou stranách fronty, ale své využití našla i během druhé světové války, kdy je fasovali vojáci Wehrmachtu, i během moderních konfliktů včetně války na Ukrajině, kde se využívá již od roku 2014 v místech bojů.

Tolik k historii.

My jsme se proto rozhodli, že tyto svíčky budeme vyrábět a až jich bude nějaký určitý počet tak je pošleme na Ukrajinu, kde je můžou využít jak vojáci tak i civilisté.

Níže zasíláme návod na výrobu.

Co potřebuješ: Prázdné konzervy, kus kartonu (vlnka!), vosk nebo parafín
1. Když dojíš konzervu nebo máš nějakou prošlou doma tak ji nevyhazuj, ale použij jí jako nádobu na svíčku.
2. Z kusu kartonu nastříhej dostatečný počet pruhů, široké jako je vysoká konzerva a dostatečně dlouhé, aby se dali smotat do klubka a to pak vlož do konzervy. Nastříhej ještě dva nebo čtyři tenčí proužky, o něco delší než výška konzervy a ty pak do ní zasuň mezi vrstvy kartonu (poslouží jako knoty).
3. Pokud máš doma zbytky svíček (pokud ne, použij celé) roztav je v kastrolu či v jiné nádobě a opatrně s nimi zalij konzervy, kterou pak dej na chladné místo a nech ji ztuhnout.
To je vše.
Pokud máš čas a chuť můžeš se zapojit taky.
Vedení DM