Výlet DM v Jihomoravském kraji

Ve dnech 28. a 29. června 2023 uspořádali naši aktivisté výlet v Jihomoravském kraji. V rámci prvního dne se nejprve sešli v Brně se sympatizanty, kteří projevili zájem o členství v Dělnické mládeži. Spolu s nimi se pak vydali na brněnský Ústřední hřbitov, kde v jeho německé části uctili památku nejúspěšnějšího tankového střelce z 2. světové války Kurta Knispela.

Vylet-dm-v-jihomoravskem-kraji-2 Vylet-dm-v-jihomoravskem-kraji-3 Vylet-dm-v-jihomoravskem-kraji-4

Kurt Knispel se narodil 20.9.1921 v československé obci Salisov (Salisfeld) a během války zlikvidoval 168 nepřátelských tanků, z toho 42 jako velitel tanku a 126 jako tankový střelec. Dalších uváděných 27 vítězství mu nebylo oficiálně potvrzeno. Tank dokázal zničit i na dva kilometry. Za dosažené úspěchy mu byl udělen Železný kříž druhé třídy (Eisernes Kreuz II. Klasse) v roce 1941 a po zničení padesátého nepřátelského tanku mu 24. července 1943 byl udělen Železný kříž první třídy (Eisernes Kreuz I. Klasse). Po dosažení 126. vítězství mu bylo 20. května 1944 uděleno vyznamenání Řád německého kříže ve zlatě (Kriegesorden des Deutschen Kreuz in Gold). V té době měl stále hodnost Unteroffizier (rotný). Do pozice Feldwebel (šikovatel) byl povýšen 1.1.1945, se zpětnou účinností od 1.11.1944. Kurt Knispel zemřel 30. dubna 1945, tedy o dva dny později, než uvádí náhrobní kříž. Datum jeho úmrtí bylo stanoveno na základě nového výzkumu historiků z Moravského zemského muzea. Zemřel na následky zranění ocelovou střepinou do hlavy.
Vylet-dm-v-jihomoravskem-kraji-5 Vylet-dm-v-jihomoravskem-kraji-6-1 Vylet-dm-v-jihomoravskem-kraji-7-1

Po uctění památky se naši aktivisté rozloučili s novými členy a ve večerních hodinách se vydali na výlet do Moravského krasu, kde přespali poblíž Alexandrovy rozhledny (496 m n. m.). Tu následujícího dne navštívili. Autorem této kamenné rozhledny byl architekt Oscar Mratschek a turistům byla zpřístupněna 4. září 1887. Alexandrova rozhledna nabízí krásný výhled na Pálavu. Dále navštívili jeskyni Nad Švýcárnou, jeskyni Ve Vaječníku, jeskyni Kostelík, jeskyni Býčí skála a jeskyni Jáchymka. Jeskyně Jáchymka v Josefovském údolí je tunelovitá průchozí třípatrová jeskyně, která ve starší době kamenné sloužila jako dočasné sídliště pravěkých lovců.

Vylet-dm-v-jihomoravskem-kraji-8 Vylet-dm-v-jihomoravskem-kraji-9 Vylet-dm-v-jihomoravskem-kraji-10

A co ty? Máš pocit, že ti tvoji vrstevníci nerozumí a pro tvé názory tě odvrhují? Pokud máš národní a sociální smýšlení, tak neváhej a přidej se k nám! Zažij opravdové dobrodružství s kamarády stejného smýšlení!

-red-