Žáby v horké vodě

7. ledna 2014 Slýchával jsem, že když dáte žáby do horké vody, vyskočí. Když je však dáte do vody studené a pomalu ji zahříváte, žába zůstává až do chvíle, kdy na vyskočení nemá síly a vylézt nemůže. Dnes už vím, že tato legenda není pravdivá. Žába z vody vyleze prostě ve chvíli, kdy jí je přílišné horko. Vím ale o jednom druhu, u kterého celý tento proces vaření funguje. O lidech. O Evropanech.

Kdyby se lidé před 60 lety mohli podívat do přítomnosti, byli by vystrašeni, výjevy z dnešního „vyspělého“ světa by jim asi připomínaly noční můru. Troufám si tvrdit, že i mnozí naivní idealisté generace 68 z Francie a Německa by byli zděšeni.

Jako žáby v horké vodě si Evropané zvykali. Je potřeba pokroku, co zaměstnat lidi z bývalých kolonií? Nesmíme zavírat oči nad jejich problémy, co povolit více přistěhovalců? Nebuďme rasistickou společností, co nad některými jejich prohřešky mávnout rukou? Žijeme v demokratických systémech. Vina za smrt 12 novinářů ze 7. ledna se tedy nepřičítá jen islámským fundamentalistům, ale i těm mlčícím Francouzům, kteří si doposud nebyli schopni uvědomit, že něco takového se může stát.

Myslím, že je na čase probudit se a zjistit, že Evropané se koupou v pořádně horké vodě. A jestliže nic neuděláme, možná se staneme hlavním chodem na menu přistěhovalců.

Hynek Rint, předseda DM Karlovy Vary