Zimní kurz přežití DM v Českém krasu

V sobotu 5.2.2022 jsme se sešli na vlakovém nádraží v Berouně. Naše skupina vyrazila po modré turistické značce do Chráněné krajinné oblasti Český kras a Národní přírodní rezervace (NPR) Koda. Naším prvním cílem byla Kodská jeskyně, která v NPR leží. Tato devonská vápencová jeskyně má chodbu dlouhou cca 17 m, která vznikla destrukcí způsobenou mrazem. Archeologickými nálezy zde bylo dokázáno osídlení již od paleolitu (starší doby kamenné). U této jeskyně, která nám připomněla knihu Lovci mamutů, jsme se občerstvili.

Zimni-kurz-dm-2022-1

Cestou z jeskyně jsme si všimli pamětní desky, na které bylo připomenuto poválečné běsnění bolševických ,,mongolů" v okolí.

Zimni-kurz-dm-2022-2

Někteří z nás si doplnili zásoby vody z nedalekého pramene, který si přefiltrovali již osvědčeným filtrem. Po žluté značce jsme se dostali k mostu přes řeku Berounku, kde leží obec Srbsko. Pro naši politickou diskuzi jsme si vybrali hostinec ležící na levém břehu řeky.

Zimni-kurz-dm-2022-3

Odtud jsme za stmívání vyrazili hledat místo k táboření. Museli jsme si dávat pozor, abychom nenocovali v NPR Karlštejn, kde je i přísně zakázáno sejít z vyznačených cest. Podařilo se nám najít vhodné místo u louky, kde jsme společně natáhli celty a rozdělali oheň. Nad ohněm jsme si opékali buřty a jiné dobroty. Na řadu přišlo tradiční ideologické školení. Dominik opět držel stráž a udržoval oheň až do rána.

Zimni-kurz-dm-2022-4

Ráno jsme se u ohně nasnídali a poté jsme si předvedli některé dovednosti k přežití v přírodě. Ukazáli jsme si také základní typy nožů a sebeobranu proti útoku nožem. Před polednem jsme sešli dolů do údolí Bubovického potoka. Naším dalším cílem byly Bubovické vodopády, které jsou většinu roku bez vody. Díky krásným kaskádám doporučujeme místo rozhodně navštívit. Odtud jsme po červené trase pochodovali na hrad Karlštejn. Tento majestátný hrad založil v roce 1348 český král a římský císař Karel IV. Hrad jsme si s velkým zaujetím prohlédli, ale velmi nás naštvala vyvěšená vlajka EU, která hyzdila pohled na náš český historický klenot! Z vlakové stanice Karlštejn jsme odjeli každý do svých domovů. Tuto akci hodnotím velice kladně. Opět jsme dokázali, že naši členové jsou týmoví hráči. Teploty nebyly pod bodem mrazu a nepršelo, ale v neděli nám silný vítr pochod velmi znepříjemňoval. Máš nacionalismus v krvi a chceš nám ukázat, že nejsi srab? Přidej se k nám a nudit se rozhodně nebudeš!

Martin Aubrecht, předseda DM